6 Nisan 2010 Salı

MANASTIR ASKERI LISESI

Makedonya'nın ikinci büyük şehri Bitola (Manastır) da bulunan ve bugün müze olarak kullanılan bina, 1848 yılında Askeri Lise olarak hizmete açılmıştır. 1900-1909 yılları arasında Harp Okulu olarak da kullanılmıştır. Balkan harbinde, okulun öğrencileri İstanbul Çengelköy'deki Kuleli Askeri Lisesine nakledilmiştir.

Çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal 1898 yılında bu okuldan mezun olarak İstanbul'daki Kara Harp Okulu'na gitmiştir.

Binanın ikinci katında bir bölüm, Atatürk anı odası olarak, 3 Ekim 1998 tarihinde, Türkiye (Sn. Süleyman Demirel) ve Makedonya (Sn. Kiro Gligorof) Cumhurbaşkanlarının katıldığı bir törenle hizmete açılmıştır. Anı odasında, öğrenci Mustafa Kemal'in balmumu heykeli, büstü, çeşitli dönemlerde çekilmiş fotoğrafları, Atatürk hakkında yazılmış kitaplar, broşürler, dergiler sergilenmektedir.

Duvardaki ışıklı panolarla Büyük Taarruz, Sakarya Meydan Muharebesi ve Çanakkale savaşları anlatılmaktadır.

Öğrenci Mustafa Kemal'in, eğitim sırasında aldığı ders notlarının yanısıra Eleni isimli bir Rum kızının yazdığı iddia edilen aşk mektubu da anı odasında sergilenmektedir.

Manastır Askeri Lisesi ile ilgili olarak, Kurtuluş Savaşında Batı cephesi Kurmay Başkanı olan Emekli Orgeneral Asım Gündüz’ün izlenimi şu şekildedir.

..................
Gerek Harbiye’de gerek Harp Akademisinde bir şey dikkatimi çekmişti. Doğu illerinden ve Anadolu’dan gelen arkadaşlar, İstanbul’lular gibi, yalnız dersleriyle meşguldüler. Sadece Manastır İdadisinden Harbiye’ye gelen arkadaşlarımız daha çok uyanık, daha çok Batı’ya dönüktüler. Onlar derslerinin dışında memleketin meselelerini de tartışıyorlar, bu konularda fikir ileri sürüyorlardı. Mustafa Kemal de bunlardandı. (Asım Gündüz Hatıralarım. Kervan Yayınları Tarih ve Tarih Romanları Serisi:5 , 1973, Sayfa:13)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder